1x.cz

Inteligentní plastelína

Inteligentní plastelínaStejně jako mnozí přede mnou tak i já jsem propadl úžasné protistresové hračičce - "inteligentní plastelíně". Tento dokonalý zabiják nervového vypětí je bláznivá hračka, zábavná relaxační hmota, kterou je radost žmoulat v ruce, natahovat, trhat, deformovat.

Kdo nevyzkouší, neohmatá, ten nepochopí!

Pamatujete na dobu, kdy jste si jako děti hráli s plastelínou? Natahovat se moc nedala, bylo jí málo a špinila ruce. Na paraelu s ní zapomeňte. Tuto hmotu vyrobenou na silikonovém základě odlišuje několik překvapujících fyzikálních vlastností. Inteligentní plastelína je díky svojí konzistenci velmi podmanivá a nedovoluje člověku nechat ji v klidu. Plastelína neustále svádí k mačkání, modelování, natahování, válení a podněcuje kreativitu jedince. Menší kuličky fungují jako známé "hopíky" a perfektně skáčou. Vyzkoušejte Inteligentní plastelínu, natahovací, svítící a měnící se hmotu a poznejte, proč lidé po celém světě bez ní neumí žít.

Historie inteligentní plastelíny

Na trhu v ČR je inteligentní plastelína novinkou. Její historie ale sahá až do doby II. světové války.

U počátku vzniku nového materiálu byla náhoda. Chemik J. Wright z General Electric hledal syntetickou náhražku přírodního kaučuku, a smíchal silikonový olej s kyselinu boritou. Výsledná látka měla zvláštní vlastnosti, byla pružnější než guma, ale zároveň se ale chovala trochu jako tekutina. GE věak pro ni nenašel vhodné využití. V roce 1949 nezaměstnaný Peter Hogson pochopil, jaké má nový materiál obchodní možnosti. Půjčil si 147 $ a koupil od General Electric práva na výrobu a na světě byla nov8 hračka Silly Puppy - předek dnešní Inteligentní plastelíny.

Pokud by jste se sháněli po inteligentní plastelíně v zahraničí, pak se ptejte po Thinking Putty. Jejím výrobcem je jiná firma a od Silly Puppy se v několika detailech liší. Dodává se ve větším množství, v plechovce a má trochu jiné složení (což způsobuje například roztříštění při nárazu).

Chemické složení

Inteligentní plastelína je velmi viskózní, deformuje se dokonce i vlastní hmotností, ale je také velmi pružná, skáče jako míček. A aby toho nebylo málo, dá se dokonce roztrhnout nebo roztříštit. Materiál s těmito vlastnostmi se označuje jako viskoelastická tekutina. Při působení malé síly po dlouhou dobu se chová viskózně - teče, deformuje se, vzdáleně připomíná med. Při větší síle nebo krátkém impulsu je elastický - pružný jako pryž; a když to dojde do extrému, chová se jako pevné těleso.

Základní látkou, ze které byla plastelína vytvořena, je polydimethlylsiloxan (PDMS). Je to organický silikonový polymer, známý právě svými viskoelastickými vlastnostmi. Při chemické analýze bychom v plastelíně našli ještě oxid křemičitý, látku Thixotrol a v menším množství další chemické sloučeniny.

Díky chemickému složení a silikonovému základu plastelína nikdy nevyschne a nezačne se drobit. Může se jen ušpinit, takže je vhodné ukládat ji po použití zpět do plechové krabičky. Podle informací výrobce není látka nijak toxická a díky tomu, že není postavena na latexovém základu, mohou ji používat i lidé s alergií na latex. K jídlu ale plastelína není, i když k tomu svojí konzistencí a vzhledem občas vybízí.

První seznámení

Plastelína se dodává v dvoudílné plechové krabičce o průměru cca 10cm. Na víčku je etiketa s logem produktu a odkaz na internetové stránky prodejce. Plechovka obsahuje 80 gramů hmoty, což je množství akorát do ruky, které odpovídá kuličce s průměrem okolo 50 mm. Inteligentní plastelína má menší hustotu než obvyklé plastelíny a je lehčí, než byste očekávali. Má velmi lesklý povrch a vypadá, jako ulepená a mastná, ale to je jen dojem, který se změní, když hmotu vezmete do dlaně. I když budete hmotu usilovně mačkat, tak nebudete špinaví a vaše prsty zůstanou suché. Jedinou trochu nepříjemnou vlastností se zvláštní lehký plastový až medicínský zápach, který sice v místnosti neucítíte, ale který ulpí na rukou.

Hrátky s plastelínou

Mačkání

Mačkání a hnětení jde překvapivě snadno. Stačí jemně stisknout a okamžitě ucítíte, jak se tato hmota deformuje. Zvláštní je, že čím větší silou působíte, tím větší odpor plastelína klade.

Samodeformace

Všimnete si, že pokud jí položíte na stůl, tak začne deformovat vlastní váhou sama. S toho důvodu není Inteligentní plastelína vhodná k modelování. Cokoliv vytvoříte, to se vlivem viskozity rozteče. Pokud plastelínu nalepíte na spodní stranu, pak za chvíli vytvoří krápník, který vlivem gravitace odkápne na podlahu.

Spojování

Plastelína se rychle spojuje. Přiložte dva kousky k sobě a už je od sebe neodtrhnete. Adhezní síla je větší než viskozita a hmota se spíše roztáhne, než by se znovu oddělila. Nepřikládejte k sobě jinak zbarvené kousky. Oba objekty se okamžitě spojí k sobě. Zajímavé je, jak se po chvíli klidu na povrchu plastelíny vytvoří lesklá vrstvička.

Skákání

Materiál, z něhož je inteligentní plastelína vyrobena skrývá ještě další tajemství. Když proto kouli z plastelíny pustíte na zem, odskočí jako míček hopík.

Trhání

Pokud místo pomalého táhnutí použijete rychlý švih, hrouda se rozdělí na dvě části s naprosto rovným řezem, jako byste použili nůž. Trh je třeba udělat velmi rychle, takže pozor ať si neublížíte. Jakmile přiložíte kousky plastelíny k sobě, opět se dokonale scelí. Jestliže plastelínu roztrhnete jako papír, pak je řez nepravidelný. Tato technika ale patří mezi složitější, které musíte natrénovat. Ze začátku se vám hmota bude jen natahovat.

Rozbití

Když to přeženete a na plastelínu budete působit opravdu velkou silou a rychlostí, tak se roztříští se jako porcelán. Na tříštění je ideální použít kladivo.

Praskání

Když se do plastelíny dostanou bublinky vzduchu, vydává při hnětení praskavé zvuky. Můžete v ní udělat kapsu a vytvořit velkou bublinu, nebo postupným překládáním do hmoty dostat malé bublinky, které se dalším mačkáním dostávají na povrch a popraskávají.

Druhy inteligentní plastelíny

Plastelína se prodává v různých barvách a provedeních.

Základní plastelína

Tento typ nejvíc připomíná běžnou plastelínu; ovšem jen vzhledem, má všechny unikátní fyzikální vlastnosti inteligentní plastelíny. Prodává se v několika barvách (růžová, žlutá, oranžová, modrá, fialová a červená).

Svíticí plastelína

Na pohled je to bílá mléčně zbarvená a příliš nezajímavá hmota. Má však luminiscenční vlastnosti. Stačí ji nabít pod lampou, zhasnout a kochat se její magickou září. Podle zahraničních zdrojů lze ze svíticí plastelíny dokonce vykřesat jiskry, které by se měly by se objevit v případě, když se ve tmě roztrhne zcela nenabitá hmota, ale k tomu je patrně nutný tréning. Svíticí plastelína se prodává v barevných variacích pod obchodními názvy: Krypton, Jantar, Iontová a Aura.

Metalická

Metalické plastelíny vypadají jako roztavený kov pomalu se roztékající ve Vaší dlani, vypadají jako metalíza na automobilech. Efekt lesku nejvíc vynikne tahu. Když metalickou plastelínu roztrhnete, všimněte si, že uvnitř vypadá obyčejně, není tam ani náznak kovu a mohlo by se zdát, že lesklý je jen povrch. Jenže stačí hmotu roztáhnout a hned se začne lesknout. Metalická plastelína se prodává v zlaté, stříbrné, bronzové a šedé barvě.

Elektrická plastelína

Se vyznačují nádhernými oslňujícími barvami. Prodávají se tyto druhy: Smaragdová zeleň, Elektrická zelená, Šeřík, Lazurit a Elektrická modrá.

Měňavková plastelína

Barevné iluze jsou zde! Přestože jsou nejkrásnější na slunci, byly vyvinuty tak, aby i ve světle kanceláře překvapovaly novými a novými barvami. Vaše oči nepřestanou hádat - hodiny a hodiny. V nabídce jsou tyto druhy: Skarab, Láva a Olejová skvrna.

Teplocitlivá plastelína

Tento typ je velmi atraktivní: mění barvu podle své teploty. Stačí se jich dotknout rukou nebo šálkem kávy a odhalí novou barvu. Nechte je vychladnout nebo je dejte do lednice a původní barva se navrátí. V nabídce jsou různé barvy: Sluneční svit, Soumrak, Ametyst a Chameleon.

Magnetická plastelína

Magnetická plastelína je tajemně černá a reaguje na magnetické síly. Přitáhne se k magnetu a údajně se i deformuje podle siločár.

Konkurenční produkt Trikolína

Vedle INTELIGENTNÍ PLASTELÍNY existuje na trhu podobný produkt, který se nazývá Trikolína. Prodejci obou produktů se rozhodli oslovit dvě rozdílné cílové skupiny zákazníků. Inteligentní plastelína je nabízena hlavně jako hračka pro dospělé a tomu odpovídá i větší balení. Trikolína je naopak cílena převážně na dětské zákazníky. Kvalitou Inteligentní plastelína lepší, samotná hmota působí lepším dojmem a má lepší vlastnosti. Cenou za kus je výhodnější Trikolína, ale v přepočtu ceny na hmotnost Trikolína prohrává. Pokud to Váš rozpočet umožní, doporučujeme nákup Inteligentní plastelíny (i v případě, že hledáte dárek pro děti). Pokud nechcete investovat více než sto Kč, budete se muset spokojit s kousíčkem Trikolíny, protože dodavatel Inteligentní plastelíny menší balení nenabízí.

Závěr

Plastelína je úžasná věc - nedá vám to a musíte si s ní hrát, neustále ji mačkat, žmoulat, natahovat a drtit. Nevýhodou je teoreticky možný vznik závislosti na této relaxační metodě. V žádném případě se nejedná o podvod, ale je pravdou, že někomu se může cena zdát zbytečně vysoká.

Krabička s základními typy stojí 179 nebo 199 Kč, podle zvolené barvy. Ostatní verze se prodávají za 239 Kč. K dispozici jsou také zvýhodněné sady s více typy, nebo půlkilová balení, distributor plastelínu nabízí také jako reklamní předmět.

Odkazy
Google
navštívit můžete také tyto stránky: letenky levně | Beskydy | Last Minute Anglie |